Keşan Siğilli Bamyası

     Keşan'ın Siğilli köyünde üretilen bamyalar, Türkiye'nin pek çok pazarında ''Siğilli Bamyası'' olarak satılıyor.

Siğilli’nin toprak yapısı ve iklim koşulları lezzetli bamya üretimine çok ciddi bir katkı yapmaktadır. Organik tarım yapılarak yetiştirilen bamya günlük, taze olarak toplanmakta ve Siğilli Bamyası’nın lezzeti de buradan gelmektedir. Markalaşma yolunda hızla ilerleyen Siğilli Bamyası her yıl Pazar payını genişleterek, daha fazla tüketicinin damak tadına hitap etmektedir.

 

   Siğilli köyünde üretilen bamya Türkiye'de aranılan bamya çeşitlerindendir.
Bamya toplamak çok zahmetli bir iştir. Bunun için sabah erken saatte kalkmak gerekiyor. Bamyalar ancak ellere takılan eldiven yardımı ile  toplanabiliyor. Çünkü dikenleri toplayan kişinin ellerine batıp zarar veriyor.
Bamya’nın sapı, ılık iklimlerde 70-90 cm., sıcak iklimlerde 1-2 metredir. Yaprakları el ayası şeklinde, kökleri oldukça derinde, meyvesi ince uzun piramit şeklinde tohumları yuvarlak, oval ve yeşil renktedir.Kuraklığa uzun süre dayanabilen bamya bitkisi, dondan kötü bir şekilde etkilenir.
   Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan bamya, idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Mineraller açısından da zengin bir sebze olan bamya, halsizliğe iyi gelir. Çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır.
Bamya, yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Tazeyken toplanmalı ve tüketilmelidir, çünkü olgunlaştıkça kartlaşır. Bamyanın kurutulması, çiçek açar açmaz toplanıp ipe dizilerek güneş altında bekletilmesi ile olur. Bamya, çok değişik mutfaklarda kendine yer bulur. Bunlar arasında Akdeniz ülkeleri, Hindistan, Japonya ve Amerika'nın güney eyaletleri sayılabilir.